Formularz kontaktowy

Szukasz ubezpieczenia dla siebie?
Wypełnij krótki formularz - nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Imie


Numer telefonu


Kontakt
Szybki kontakt
Ubezpiecz się już od 157 zł rocznie!
Ubezpiecz się już od 157 zł rocznie!
dobra polisa na mieszkanie już od tej ceny!
ZAMÓW UBEZPIECZENIE
Tanie ubezpieczenia mieszkania
Tanie ubezpieczenia mieszkania
Mieszkanie nie musi być tanie - ale jego ubezpieczenie już tak!
PORÓWNAJ OFERTY ONLINE
 

No
Maj 15, 2017

Czy polisa mieszkaniowa obejmuje wilgoć na ścianie?

Wykupując polisę ubezpieczeniową mieszkania mamy pewność, że w razie pożaru, zalania lub kradzieży jesteśmy finansowo zabezpieczeni. Co jednak w przypadku gdy na ścianie pojawi się wilgoć? Czy możemy liczyć na odszkodowanie?

wilgotny budynek

Pojawienie się pleśni, grzyba czy wilgoci w naszym domu może przyczynić się do wystąpienia alergii, dolegliwości układu oddechowego, nagłego kaszlu. Czarne plany na ścianach nie są tylko czynnikiem estetycznym, ale mogą stać się czynnikiem chorobotwórczym.

Skąd pleśń w mieszkaniu?

Mimo dbania o nasz dom, wykonanych remontów i odpowiednich zabezpieczeń, często możemy zaobserwować mokre plamy na ścianach. Wilgoć może pojawić się również w pomieszczeniu, w którym zwykle gotujemy albo pierzemy.

Aby się przed nią ustrzec, warto regularnie wietrzyć pomieszczenia, ale również dbać zimą o odpowiednią temperaturę. Jednak często nie mamy wpływu na pojawienie się ciemnych plam na ścianach. Wilgoć może być związana z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, przemarzaniem ścian, czy wadliwą izolacją.

Przeczytaj koniecznie artykuł „Starsze mieszkanie – jak przygotować do wynajmu?

Odszkodowanie w przypadku wystąpienia pleśni

Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych nie obejmuje ochroną ścian, jeśli pojawi się na nich wilgoć, umowa ubezpieczeniowa dotyczy nagłych zdarzeń – powodzi czy pożaru. Wilgoć nie zalicza się do nich, bo jest efektem długotrwałego procesu.

PZU wilgoć (podobnie jak zagrzybienia oraz inne powolne działania czynników termicznych, chemicznych) wymienia w wyłączeniach, czyli w szkodach, za które nie otrzymamy odszkodowania. TU nie ponosi odpowiedzialności również za straty, które spowodowane są systematycznym zawilgoceniem. Jedynie w przypadku zawilgocenia ścian, które nastąpiło w wyniku zalania, powodzi lub opadów, otrzymamy należne nam świadczenia.

Podobnie Link 4, TU w OWU zastrzega również, że nie ponosi odpowiedzialności w przypadku zawilgocenia, które powstała w skutek gwałtownych zmian wilgotności.

Także Warta kwestię zawilgocenia zawarła w wyłączeniach odpowiedzialności, jedynie o odszkodowanie możemy się ubiegać jeśli wilgoć powstała wskutek powodzi.

Podobnie w przypadku ubezpieczenia w TU Allianz, możemy złożyć wniosek jeśli wilgoć jest następstwem powodzi, jednak już przenikanie wód z gruntu nie jest ubezpieczone, wg TU powinniśmy zabezpieczyć budynek czy mieszkanie izolacją przeciwwilgociową.

Natomiast Ergo Hestia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia podkreśla, że pojawienie się pleśni na ścianie jest niedopatrzeniem ze strony ubezpieczonego, który powinien taką sytuację przewidzieć i wcześniej pisemnie poinformować o tym fakcie właściciela lub administratora budynku.

ubezpieczenie nieruchomości

W przypadku wystąpienia wilgoci na ścianie ubezpieczyciel nam nie pomoże, jeśli złożymy wniosek o odszkodowanie. Zawsze jednak warto zgłosić pojawienie się pleśni czy wilgoci na ścianie do spółdzielni mieszkaniowej, w takiej sytuacji sytuację oceni inspektor budowlany. Nam pozostaje jedynie ogrzewać i wietrzyć systematycznie nasze mieszkanie i mieć nadzieje, że wady konstrukcyjne nie spowodują wystąpienia u nas wilgoci.

About The Author

admin

Comments are closed.