Formularz kontaktowy

Szukasz ubezpieczenia dla siebie?
Wypełnij krótki formularz - nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Imie


Numer telefonu


Kontakt
Szybki kontakt
Ubezpiecz się już od 157 zł rocznie!
Ubezpiecz się już od 157 zł rocznie!
dobra polisa na mieszkanie już od tej ceny!
ZAMÓW UBEZPIECZENIE
Tanie ubezpieczenia mieszkania
Tanie ubezpieczenia mieszkania
Mieszkanie nie musi być tanie - ale jego ubezpieczenie już tak!
PORÓWNAJ OFERTY ONLINE
 

No
Listopad 18, 2016

Gdy zalejesz sąsiadowi mieszkanie

Mieszkanie w bloku ma swoje wady i zalety. Z jednej strony nie trzeba martwić się o techniczny aspekt ogrzewania jesienią i zimą, a z drugiej należy liczyć się z wystąpieniem wielu zagrożeń. Głównym z nich jest kwestia niekontrolowanego wycieku wody z instalacji sanitarnej. Finansowe skutki zalania mogą być odczuwalne jeszcze długi czas, ale od czego jest ubezpieczenie?

zalanie mieszkania

Zalania mieszkania każdy wolałby uniknąć. Sprawca, aby uniknąć roszczeń ze strony poszkodowanego i poszkodowany, aby nie musieć ubiegać się o swoje prawa. Jednak wyciek wody z nieszczelnych rur, z pralki przez uszkodzony wężyk czy w razie niedokręcenia kurków to czasem sytuacje, na które obie strony nie mają wpływu.

Posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia nieruchomości (z zakresem ochrony na wypadek zalania i OC w życiu prywatnym) sprawi, że ta problematyczna sprawa zakończy się tylko na formalnościach.

ubezpieczenie mieszkania

Lokator czy spółdzielnia?

Źródeł zagrożenia wyciekiem wody jest sporo. Może to być wadliwy sprzęt AGD, akwarium, ale i instalacja (pionowa bądź pozioma) znajdująca się pod zarządem administracji budynku. Do kogo więc należy odpowiedzialność za szkody?

Tu wszystko zależy od konkretnej sytuacji:

  • właściciel/wynajmujący mieszkanie – AGD, akwarium, usterka w poziomej instalacji wodnej (ogrzewanie podłogowe),
  • spółdzielnia/zarządca budynku –  usterka w pionowej instalacji wodnej (rury wodne), ponieważ pion wodociągowy i wszelkie instalacje doprowadzające wodę do naszego mieszkania lub odprowadzające z niego ścieki należą do części wspólnej nieruchomości.

Granicę odpowiedzialności za stan instalacji wodnej pomiędzy wspólnotą (lub wybranym przez nią zarządcą) a lokatorami wyznaczają również zamontowane przy pionach zawory odcinające.

 

Dla kogo odszkodowanie?

Podsumowując, jeśli to my jesteśmy sprawcami szkody w mieszkaniu sąsiada mieszkającego piętro niżej, odszkodowanie za zalanie jego mieszkania należy pokryć z własnej kieszeni.
Ubezpieczyciel pokrywa straty finansowe,  jeśli będziemy posiadać w pakiecie polisy mieszkaniowej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC w życiu prywatnym).
Jednak sąsiad z zalanego mieszkania na parterze również powinien zaopatrzyć się w odpowiednie zabezpieczenie w postaci polisy. Stanie się tak w sytuacji gdy poszkodowany będzie musiał wykazać naszą winę. W sytuacji gdy firma ubezpieczeniowa nie dopatrzy się wystarczających argumentów za naszą winą, odmówi wypłaty zadośćuczynienia.

Wówczas poszkodowany sąsiad ma dwa wyjścia – pokrycie kosztów naprawy i usunięcia skutków zalania z własnych funduszy albo skorzystanie z pomocy własnego ubezpieczyciela.

About The Author

admin

Comments are closed.