Zalanie mieszkania zarówno swojego własnego jak i sąsiada jest niestety częstym zjawiskiem. Czasami nie jesteśmy świadomi, że pod wanną zebrała się woda, lub, że rurka od zlewu pęka. Lepiej zapobiegać, niż naprawiać, co jednak jeśli dojdzie już do nieszczęścia?
Co zrobić w razie zalania mieszkania?
Należy przede wszystkim ograniczyć straty, jak najszybciej zlokalizować źródło problemu, sprawdzić czy także w sąsiednim mieszkaniu doszło do wycieku wody. Kiedy już poznamy przyczynę należy zgromadzić dowody wystąpienia szkody, warto zrobić kilka zdjęć, które będą ukazywały skalę strat i zniszczeń. Jeśli wcześniej pomyśleliśmy o odpowiednim ubezpieczeniu, najlepiej zadzwonić do Towarzystwa Ubezpieczeniowego i zapytać jakie dokumenty i zdjęcia należy zgromadzić.
Kiedy mamy już odpowiednie dokumenty i sporządzony protokół strat i wiemy, że wina leży po stronie sąsiada, możemy domagać się od jego TU wypłacenia stosowanego odszkodowania. Jeżeli jednak sąsiad nie posiada polisy możemy starać się o odszkodowanie bezpośrednio od niego. Natomiast jeśli to nasza nieuwaga spowodowała zalanie, powinniśmy udać się do naszego agenta ubezpieczeniowego.
Polisa mieszkaniowa a zalane mieszkanie
Jeśli nie chcemy z własnej kieszeni pokrywać kosztów związanych z zalanym mieszkaniem warto pomyśleć wcześniej o dobrym ubezpieczeniu. Decydując się na polisę oferowaną przez Link 4 będziemy chronieni przed zalaniem przez osoby trzecie. Dodatkowo Towarzystwo Ubezpieczeniowe odpowiada za koszty powstałe w wyniku uprzątnięcia pozostałości po szkodzie.
Niektóre Towarzystwa jak Proama i PZU w podstawowej wersji polisy mieszkaniowej zapewniają ochronę finansową w przypadku zalania. Jednak PZU zastrzega w wyłączeniach odpowiedzialności (są to szkody, za które TU nie bierze odpowiedzialności, a więc za które nie zostanie nam wypłacone odszkodowanie), że nie pokryje kosztów jeśli instalacja była nieszczelna, lub jeśli sami niezgodnie z instrukcją próbowaliśmy naprawić instalację co doprowadziło do większych strat. Dlatego od PZU nie zawsze otrzymamy rekompensatę.
Ergo Hestia natomiast zapewnia ochronę w przypadku: wydostania się wody na skutek uszkodzenia sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej, pozostawienia odkręconych kranów, zalania wodą z akwarium, zalania wodą lub innym płynem przez osoby trzecie. TU zastrzega jednak, że w przypadku wyraźnego niedbalstwa ubezpieczonego nie ponosi odpowiedzialności za szkodę.
Aviva w polisie mieszkaniowej zawiera również ochronę przed wydostaniem się wody z urządzeń gospodarstwa domowego (pralek, lodówek, bojlerów, łóżek wodnych), ale również w przypadku zalania przez samoczynne uruchomienie się gaśnicy. Aviva dodatkowo zapewnia wypłacenie odszkodowania sąsiadowi, jeśli to my zalejemy jego mieszkanie. TU zaznacza jednak, że nie ponosi finansowej odpowiedzialności za szkody spowodowane przez nas lub osoby z nami mieszkające.
Wykupiona polisa mieszkaniowa jest gwarancją pokrycia kosztów związanych z zalaniem mieszkania, a koszty te nie są małe, dlatego warto o tym pomyśleć już teraz.