Wykupując polisę ubezpieczeniową mieszkania mamy pewność, że w razie pożaru, zalania lub kradzieży jesteśmy finansowo zabezpieczeni. Co jednak w przypadku gdy na ścianie pojawi się wilgoć? Czy możemy liczyć na odszkodowanie?
Pojawienie się pleśni, grzyba czy wilgoci w naszym domu może przyczynić się do wystąpienia alergii, dolegliwości układu oddechowego, nagłego kaszlu. Czarne plany na ścianach nie są tylko czynnikiem estetycznym, ale mogą stać się czynnikiem chorobotwórczym.
Skąd pleśń w mieszkaniu?
Mimo dbania o nasz dom, wykonanych remontów i odpowiednich zabezpieczeń, często możemy zaobserwować mokre plamy na ścianach. Wilgoć może pojawić się również w pomieszczeniu, w którym zwykle gotujemy albo pierzemy.
Aby się przed nią ustrzec, warto regularnie wietrzyć pomieszczenia, ale również dbać zimą o odpowiednią temperaturę. Jednak często nie mamy wpływu na pojawienie się ciemnych plam na ścianach. Wilgoć może być związana z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, przemarzaniem ścian, czy wadliwą izolacją.
Przeczytaj koniecznie artykuł „Starsze mieszkanie – jak przygotować do wynajmu?”
Odszkodowanie w przypadku wystąpienia pleśni
Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych nie obejmuje ochroną ścian, jeśli pojawi się na nich wilgoć, umowa ubezpieczeniowa dotyczy nagłych zdarzeń – powodzi czy pożaru. Wilgoć nie zalicza się do nich, bo jest efektem długotrwałego procesu.
PZU wilgoć (podobnie jak zagrzybienia oraz inne powolne działania czynników termicznych, chemicznych) wymienia w wyłączeniach, czyli w szkodach, za które nie otrzymamy odszkodowania. TU nie ponosi odpowiedzialności również za straty, które spowodowane są systematycznym zawilgoceniem. Jedynie w przypadku zawilgocenia ścian, które nastąpiło w wyniku zalania, powodzi lub opadów, otrzymamy należne nam świadczenia.
Podobnie Link 4, TU w OWU zastrzega również, że nie ponosi odpowiedzialności w przypadku zawilgocenia, które powstała w skutek gwałtownych zmian wilgotności.
Także Warta kwestię zawilgocenia zawarła w wyłączeniach odpowiedzialności, jedynie o odszkodowanie możemy się ubiegać jeśli wilgoć powstała wskutek powodzi.
Podobnie w przypadku ubezpieczenia w TU Allianz, możemy złożyć wniosek jeśli wilgoć jest następstwem powodzi, jednak już przenikanie wód z gruntu nie jest ubezpieczone, wg TU powinniśmy zabezpieczyć budynek czy mieszkanie izolacją przeciwwilgociową.
Natomiast Ergo Hestia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia podkreśla, że pojawienie się pleśni na ścianie jest niedopatrzeniem ze strony ubezpieczonego, który powinien taką sytuację przewidzieć i wcześniej pisemnie poinformować o tym fakcie właściciela lub administratora budynku.
W przypadku wystąpienia wilgoci na ścianie ubezpieczyciel nam nie pomoże, jeśli złożymy wniosek o odszkodowanie. Zawsze jednak warto zgłosić pojawienie się pleśni czy wilgoci na ścianie do spółdzielni mieszkaniowej, w takiej sytuacji sytuację oceni inspektor budowlany. Nam pozostaje jedynie ogrzewać i wietrzyć systematycznie nasze mieszkanie i mieć nadzieje, że wady konstrukcyjne nie spowodują wystąpienia u nas wilgoci.