Zakup polisy obejmującej swoim zakresem dom, mieszkanie czy budynek w budowie jest możliwy na wiele sposobów, ale najwygodniejszy z nich stanowi porównywarka ubezpieczeń. To narzędzie pozwala także wcześniej porównać ze sobą kilka analogicznych produktów ochronnych i poznać wysokość rocznej składki.
Wykonanie porównania online jest bardzo proste i sprowadza się do paru kroków, w tym wypełnienia formularza. Odpowiednie pola należy uzupełnić o przedmiot ubezpieczenia, dane podstawowe, dane adresowe, informacje dotyczące historii ubezpieczenia oraz zakresu ubezpieczenia.
Porównanie składek ubezpieczenia domu i mieszkania sprowadza się do wyboru pomiędzy 4 typami ochrony (wariantami):
- S – pod kredyt – dla polis z cesją na bank pod kredyt,
- M – dla przezornych – chroni ruchomości domowe od zdarzeń losowych,
- L – dla świadomych – ochrona ruchomości domowych i stałych elementów od zdarzeń losowych i kradzieży,
- XL – dla wymagających – ochrona ruchomości domowych i stałych elementów od zdarzeń losowych i kradzieży na wysokie sumy ubezpieczenia.
Uwaga!
Skorzystanie z pakietów nie jest możliwe dla porównania ubezpieczenia budynku w budowie. Dzieje się tak ze względu na specyfikę ubezpieczanej nieruchomości, w której nie bierze się pod uwagę np. elementów przyczyniających się do obniżenia składki jak alarm, monitoring czy drzwi antywłamaniowe.
1. Przedmiot ubezpieczenia
Należy ustalić rodzaj nieruchomości (mieszkanie, dom, budynek w budowie), a w zależności od wybranej opcji podać:
- w przypadku mieszkania piętro: parter, inne, ostanie
- w przypadku domu jego rodzaj: wolnostojący, bliźniak szeregowy,
- w przypadku budynku w budowie: dom, mieszkanie.
Dalsza część dotyczy piwnicy/podpiwniczenia.
2. Dane podstawowe
Przyszły ubezpieczony wpisuje datę urodzenia, liczbę nieletnich zamieszkujących nieruchomość, powierzchnię użytkową nieruchomości i rok budowy.
Następnie określa liczbę powodzi od 1997 roku oraz tytuł prawny (akt własności, umowa najmu itp.). Konieczne będzie również odpowiedzenie na dwa pytania:
– Czy nieruchomość jest wynajmowana?
– Czy w nieruchomości prowadzona jest działalność gospodarcza?
3. Dane adresowe
Na tym etapie wystarczy podać:
- kod pocztowy dla nieruchomości,
- miejscowość,
- ulicę,
- numer budynku/mieszkania.
4. Historia ubezpieczenia
Znajdują się tu kolejne 4 opcje do zaznaczenia, w tym podanie daty rozpoczęcia ubezpieczenia, podanie liczby szkód w ostatnich 3 latach oraz odpowiedzenie na następujące pytania:
– Czy potrzebna jest cesja ubezpieczenia?
– Czy nieruchomość jest ubezpieczona?
Jeśli odpowiedź na drugie z pytań jest twierdząca, należy podać nazwę Towarzystwa z listy i określić liczbę lat bez szkody.
5. Zakres ubezpieczenia
W ostatnim kroku wystarczy podać wartość nieruchomości, wybrać typ ochrony (pakiet S, M, L lub XL) oraz wskazać posiadane zabezpieczenia przed kradzieżą: alarm, monitoring, drzwi antywłamaniowe.
Wypełnienie formularza zajmuje kilka chwil, ale i ten krótki czas można zaoszczędzić zapisując swoją kalkulację na podany adres e-mail. Dzięki temu rozwiązaniu można powrócić do porównywarki bez ponownego wypełniania formularza.