Według zapowiedzi rządu już od początku 2017 roku wejdzie w życie realizacja projektu budowy mieszkań przeznaczonych dla osób o umiarkowanych dochodach. Kto będzie mógł ubiegać się o skorzystanie z programu Mieszkanie Plus? Czy zapowiadany niższy koszt inwestycji wpłynie na wysokość składki ubezpieczenia?
Program zakłada dwa rozwiązania dla dwóch różnych grup konsumenckich:
- budowę mieszkań z opcją wykupu na własność,
- budowę wyłącznie pod wynajem w ramach społecznego budownictwa czynszowego.
Dla kogo Mieszkanie Plus?
Odbiorcą rządowego pomysłu na zapotrzebowanie mieszkaniowe może być każdy, kto nie jest, ani nie był, właścicielem lokum. Oraz ten, którego będzie stać na czynsz – od 10 do 20 zł za metr kwadratowy w zależności od lokalizacji takiego mieszkania.
Jeśli wynajmujący będzie chciał zostać właścicielem nieruchomości, wówczas czynsz będzie większy o 20 proc. od stawki podstawowej, a samo wykupienie mieszkania będzie możliwe standardowo po 20-30 latach (lub oczywiście wcześniej).
Mieszkanie Plus różni się w opcji wykupu od klasycznych TBS-ów. Elementem istotnym jest możliwość posiadania nieruchomości i przekazania jej w spadku rodzinie. To w ostatnim czasie wyróżniająca się cecha preferencji mieszkaniowych Polaków.
Środki na ubezpieczenie
Bez specjalistycznych analiz łatwo obliczyć, że niższy nakład wynajmującego mieszkanie spowoduje, że będzie dysponował on większymi środkami, z których część warto będzie przeznaczyć na zakup odpowiedniego ubezpieczenia.
Warto pamiętać, że roczna składka polisy mieszkaniowej to wydatek znacznie mniejszy niż opłata miesięczna czynszu. A zalet z posiadania takiego ubezpieczenia może być bardzo dużo:
- zabezpieczenie finansowe przed roszczeniami osób trzecich (np. sąsiada z dołu, któremu zalało pokój),
- spokój o mienie ruchome w razie kradzieży z włamaniem,
- kompleksowa ochrona przez kilkunastoma zdarzeniami losowymi (lub więcej) przez 12 miesięcy ochrony ubezpieczeniowej.
Oszczędzanie na mieszkanie
Cechą charakterystyczną nowego programu będzie rozwiązanie znane z polis posagowych, a przypominające mechanizm książeczek mieszkaniowych. Ci, którzy w ramach konta mieszkaniowego zadeklarują chęć regularnego odkładania np. 500 zł miesięcznie przez 5 lat, będą mogli uzbieraną sumę wydać na wkład własny przy zakupie nieruchomości.