Każda polisa na dom i mieszkanie jest ważna przez 12 miesięcy. To wielka zaleta tego typu produktów ochronnych, ponieważ w ciągu roku naszą nieruchomość może spotkać niejedno zdarzenie losowe jak, szczególnie w okresie wiosennym i jesiennym, nadmierna liczba opadów i w efekcie powódź oraz lokalne podtopienia.
Wielu mieszkańców zastanawia się czy nieruchomość położona na terenie zalewowym, czyli w pobliżu rzek i zbiorników wodnych, może być objęta polisą? Towarzystwa Ubezpieczeniowe stosują różne zabiegi, aby uchronić się przez zalewem odszkodowań z tytułu zalania (podtopienia).
Uwaga na wyłączenia odpowiedzialności
Jednym z takich sposobów jest stosowanie karencji, czyli zapisu w umowie ubezpieczenia o okresie, w trakcie którego TU nie wypłaci odszkodowania. Mimo że polisa jest ważna, a woda z powodzi zalewa kondygnacje i piwnice bloku czy wdziera się na posesje domów jednorodzinnych.
Innym sposobem, stosowanym w formularzu porównywarki ubezpieczeń, jest odpowiednie konstruowanie pytań. Odpowiedzi na nie mają niebagatelny wpływ na wysokość składki. W formularzu pojawia się opcja:
liczba powodzi od 1997 roku
Przyszły ubezpieczony może zaznaczyć zero, ale i odpowiedź „5 i więcej”. Oczywiście, im więcej powodzi na danym terenie, tym wyższa składka ubezpieczenia, a w niektórych przypadkach można spotkać się z brakiem ofert.
Nie warto podawać fałszywych danych, ponieważ ubezpieczyciel, jeśli miało by dojść do wypłaty odszkodowania, może z łatwością zweryfikować informacje na temat historii powodziowej w okolicy.
Ile kosztuje ubezpieczenie od powodzi?
Posiłkując się wynikami z kalkulatora ubezpieczeń łatwo obliczyć koszt ubezpieczenia domu według stałych kryteriów:
- dom wolnostojący bez podpiwniczenia,
- konstrukcja niepalna,
- powierzchnia użytkowa: 100 mkw.,
- rok budowy: 2005,
- miejscowość: Konin.
W zestawieniu należy jeszcze uwzględnić typ ochrony S,M, L i XL. Pakiety różnią się od siebie wysokością sumy ubezpieczenia i zakresem obowiązywania polisy.