Formularz kontaktowy

Szukasz ubezpieczenia dla siebie?
Wypełnij krótki formularz - nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Imie


Numer telefonu


Kontakt
Szybki kontakt
Ubezpiecz się już od 157 zł rocznie!
Ubezpiecz się już od 157 zł rocznie!
dobra polisa na mieszkanie już od tej ceny!
ZAMÓW UBEZPIECZENIE
Tanie ubezpieczenia mieszkania
Tanie ubezpieczenia mieszkania
Mieszkanie nie musi być tanie - ale jego ubezpieczenie już tak!
PORÓWNAJ OFERTY ONLINE
 

No
Sierpień 16, 2021

Kupno mieszkania – co warto wiedzieć?

Kupno mieszkania jest bardzo poważną decyzją, dlatego przed jej podjęciem trzeba sprawdzić kilka kwestii. Konieczne jest też zebranie odpowiednich środków lub wzięcie kredytu. Co warto wiedzieć przed nabyciem mieszkania? Jak stać się właścicielem nowego lokum?

Rynek wtórny i pierwotny

Mieszkania mogą pochodzić z rynku wtórnego i pierwotnego. Pierwszy to lokale od prywatnych właścicieli, często używane przez określoną liczbę lat. Drugie pochodzą natomiast prosto od dewelopera i przyszły nabywca może sam zdecydować o dokładnym rozmieszczeniu instalacji bądź wykończeniu mieszkania. Oba rozwiązania mają swoje zalety.

Mieszkania z rynku wtórnego zwykle są tańsze, ale jeśli chcesz zaaranżować je samodzielnie, musisz pozbyć się znajdującego się w nich wyposażenia. Zazwyczaj znajdują się one również w nieco starszych blokach. Dla niektórych osób ogromną zaletą jest natomiast możliwość mieszkania w kamienicy. Wówczas jedyną opcją pozostaje  właśnie lokal z rynku wtórnego.

Mieszkania prosto od dewelopera są natomiast od razu przygotowane do remontu. Znajdują się na nowych osiedlach pełnych udogodnień. Budynek posiada windę, a wszystko pachnie nowością. Takie lokale są jednak droższe.

Sprawdź mieszkanie przed zakupem

Przed zakupem mieszkania trzeba również sprawdzić kilka czynników. W ten sposób unikniesz poważnych problemów w przyszłości. Dobrym pomysłem okazuje się zwrócenie uwagi na:

  • status prawny nieruchomości,
  • wiarygodność dewelopera,
  • plan zagospodarowania terenów wokół budynku,
  • istniejące ubezpieczenia,
  • stan faktyczny nieruchomości,
  • okolicę.

Znaczenie mają również dodatkowe koszty. Wybierając mieszkanie, trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia za usługi notariusza, księgi wieczystej, wpis prawa własności czy wpis o hipotece w przypadku kredytu. Jeśli kupujesz mieszkanie od osoby prywatnej trzeba również pokryć podatek PCC. Niektóre osoby decydują się również na skorzystanie z depozytu notarialnego. To bezpieczna opcja w sytuacji, gdy transakcja zachodzi pomiędzy dwiema osobami prywatnymi, ale nie tylko. W ten sposób obie strony mogą zabezpieczyć swoje interesy do momentu zrealizowania transakcji.

Ubezpieczenie kupionego mieszkania

Mieszkanie powinno być też ubezpieczone. Jeśli kupujesz lokal z rynku wtórnego, może okazać się, że ma już on ważną polisę. Wówczas warto przepisać ją na nowego właściciela lub wypowiedzieć i samodzielnie wybrać ubezpieczenie. Chroni ono przed podstawowymi zdarzeniami, takimi jak np. pożar czy zalanie. Rozszerzone opcje pozwalają również na wypłacenie odszkodowania w razie kradzieży z włamaniem i innych wydarzeń.

Na rynku istnieje wiele form ubezpieczeń, dlatego warto wybrać takie, które spełni Twoje potrzeby. Wówczas nie trzeba będzie liczyć się z ogromnymi kosztami po wystąpieniu konkretnego zdarzenia losowego.

Środki na zakup mieszkania

Najważniejsze jest  jednak dysponowanie odpowiednimi środkami, które pozwolą na zakupienie konkretnego mieszkania. Nie wszyscy mogą pochwalić się odłożoną tak dużą kwotą. Wówczas konieczne jest więc skorzystanie z kredytu.

Kredyt może otrzymać jedynie osoba, która dysponuje wkładem własnym o wysokości 20% ceny mieszkania oraz ma dobrą zdolność kredytową. W tym celu konieczne jest pracowanie na umowę o pracę i zarabianie kwoty, która pozwoli na spłacenie zobowiązania. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z możliwości wzięcia kredytu razem z współkredytobiorcą. Wówczas zdolność rośnie, dlatego można otrzymać większą sumę. Dobrym pomysłem jest też zabezpieczenie zobowiązania dodatkową hipoteką lub pospłacanie innych kredytów.

Obecnie ciekawym rozwiązaniem jest też kredyt hipoteczny bez wychodzenia z domu. Korzystając z internetowych porównywarek takich jak https://finanse.rankomat.pl, można załatwić większość formalności online. Często trzeba być jednak klientem danego banku, by móc wziąć kredyt w ten sposób. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie porównywarki do zestawienia konkretnych ofert, a potem skontaktowanie się bezpośrednio z wybranym bankiem. W ten sposób wybierzesz najkorzystniejszą ofertę.

About The Author

admin

Comments are closed.