Formularz kontaktowy

Szukasz ubezpieczenia dla siebie?
Wypełnij krótki formularz - nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Imie


Numer telefonu


Kontakt
Szybki kontakt
Ubezpiecz się już od 157 zł rocznie!
Ubezpiecz się już od 157 zł rocznie!
dobra polisa na mieszkanie już od tej ceny!
ZAMÓW UBEZPIECZENIE
Tanie ubezpieczenia mieszkania
Tanie ubezpieczenia mieszkania
Mieszkanie nie musi być tanie - ale jego ubezpieczenie już tak!
PORÓWNAJ OFERTY ONLINE
 

No
Grudzień 29, 2016

Jak działa polisa, gdy sąsiad zaleje twoje mieszkanie?

Lokatorzy mieszkań w bloku na parterze i innych piętrach, poza ostatnim, szczególnie narażeni są na zalanie z góry przez niefrasobliwego sąsiada. Ale źródło niekontrolowanego wycieku wody nie zawsze musi mieć źródło w zaniedbaniu człowieka. W każdym z przypadków przyda się za to odpowiednie ubezpieczenie.

Na początku przydatne będzie rozważenie dwóch scenariuszy dotyczących sprawcy zdarzenia – posiada on ubezpieczenie z odpowiednim rozszerzeniem i nie posiada. Na czym polega dopasowanie polisy? W przypadku zalania chodzi głównie o OC w życiu prywatnym.

 

Jak otrzymać pieniądze bez polisy?

Wersja mniej optymistyczna dla poszkodowanego lokatora to przypadek, w którym sprawca szkody nie posiada żadnego ubezpieczenia. Wówczas pozostaje dogadanie się z sąsiadem, a w przypadku braku porozumienia, skierowanie sprawy na drogę sądową.

Żeby dochodzić swoich praw, najpierw trzeba zebrać dowody, które będą świadczyć o winie sąsiada. Należy również założyć, że nie zawsze przyzna się on do winy.

Jeszcze jednym sposobem na uzyskanie środków z polisy jest posiadanie ubezpieczenia przez poszkodowanego. Wystarczy polisa z podstawowym zakresem ochrony, czyli od ognia i innych zdarzeń losowych, ale przy zawieraniu umowy warto upewnić się czy zakres produktu obejmuje zalanie mieszkania.

ubezpieczenie mieszkania

Jak otrzymać pieniądze z polisy?

Drugim analizowanym scenariuszem jest fakt posiadania przez winowajcę ubezpieczenia mieszkania z rozszerzeniem odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

Najlepiej, jeśli sąsiad od razu przyzna się do zaniedbania ze swojej strony i przekaże numer swojej polisy OC. Poszkodowany zgłasza zdarzenie do firmy ubezpieczeniowej, czeka na wizytę rzeczoznawcy i otrzymuje odszkodowanie adekwatne do poniesionych strat.

Takie rozwiązanie sprawi, że relacje pomiędzy sąsiadami nie ucierpią.

 

Kto jest odpowiedzialny za zalanie?

Nie zawsze woda wydostająca się z mieszkania sąsiada z góry oznacza, że jest on winny zdarzenia. Lokator mieszkający powyżej jest zobowiązany wykazać, że posiadana instalacja hydrauliczna jest sprawna, a także powinien zezwolić na oględziny mieszkania, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Prawdopodobnie będzie to oznaczało, że źródłem awarii są rury biegnące w ścianie budynku należące do tzw. instalacji pionowej. W takiej sytuacji należy domagać się odszkodowania od zarządcy nieruchomości bądź spółdzielni mieszkaniowej.

Z kolei tzw. instalacja pozioma, czyli system rur biegnących pod podłogą to część budynku za które odpowiedzialni są właściciele poszczególnych mieszkań i w razie takiej awarii to do nich trzeba kierować swoje roszczenia.

About The Author

admin

Comments are closed.