Konstrukcja polisy mieszkaniowej pozwala na zawarcie najpierw umowy podstawowej, a dopiero później dodatków, które wybiera ubezpieczony. Jednym z najważniejszych i najczęściej wybieranych rozszerzeń jest kradzież z włamaniem.
Użyta forma „kradzież z włamaniem” nie jest przypadkowa. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci należne świadczenie tylko wtedy, gdy do kradzieży dojdzie w wyniku włamania – i to z widocznymi śladami sforsowania zamkniętych uprzednio drzwi czy okien? Przy czym sforsowanie może nastąpić poprzez zniszczenie zabezpieczeń, użycie narzędzi, podrobionego klucza lub klucza oryginalnego, wcześniej skradzionego.
Co można zabezpieczyć przed kradzieżą?
Ubezpieczyciele oferują dwa rodzaje przedmiotów ubezpieczenia. Pierwszym z nich są stałe elementy mieszkania, a więc te zamontowane lub trwale wbudowane, jak: meblościanka, antresola, okna, drzwi, kominek, urządzenia wodne, kanalizacyjne, grzewcze, pokrycie ścian, podłogi i sufity.
Drugi stanowią elementy wyposażenia, czyli wszelkie przedmioty wartościowe, które nie znajdują się w wyłączeniach odpowiedzialności, np. Generali (Generali z myślą o domu) nie ubezpiecza:
- dokumentów i akt,
- planów konstrukcyjnych,
- prototypów,
- eksponatów,
- rękopisów,
- papierów wartościowych,
- złota, srebra i platyny w złomie i w sztabach,
- nieoprawionych kamieni szlachetnych.
Decydując się na ubezpieczenie nieruchomości na wypadek kradzieży, warto zorientować się czy zakres polisy obejmuje też przedmioty znajdujące się w piwnicy albo, w razie ubezpieczenia domu w budowie, materiały budowlane w zamkniętym pomieszczeniu.
Jak wyliczana jest wartość skradzionego mienia?
Polisa dodatkowa, jaką jest opcja kradzież z włamaniem, wymaga ustalenia sumy ubezpieczenia. W porównywarce ubezpieczeniowej jest to zakres pomiędzy 1 tys. a 100 tys. złotych (elementy stałe i ruchome). Należy pamiętać, że im większa wybrana wartość, tym wyższa składka końcowa płacona raz do roku.
Wybierając rozszerzenie u konkretnego ubezpieczyciela należy liczyć się także z limitem sumy ubezpieczenia, np. Allianz (Rzeczy Domowe) odpowiada za szkody powstałe na jednym przedmiocie do kwoty 5 tys. zł. W zależności od rodzaju wyposażenia, ubezpieczony otrzyma następujące limity:
- sprzęt elektroniczny, audiowizualny, komputerowy, fotograficzny, optyczny, instrumenty muzyczne – do 80% sumy ubezpieczenia,
- przedmioty wartościowe – do 40% sumy ubezpieczenia,
- gotówka – do 5% sumy ubezpieczenia,
- stałe elementy wykończeniowe – do 30% sumy ubezpieczenia,
- ruchomości domowe i stałe elementy wykończeniowe znajdujące się
w pomieszczeniach gospodarczych – do 5% sumy ubezpieczenia, - koszty uprzątnięcia po szkodzie – do 5% sumy ubezpieczenia.
Ubezpieczając się na wypadek włamania z kradzieżą warto też posiadać odpowiednie zabezpieczenia w postaci drzwi z zamkami posiadającymi odpowiedni atest – to zwiększy prawdopodobieństwo otrzymania najwyższego świadczenia przewidzianego w ramach umowy.